Mazurek to trochę taka nasza tarta wielkanocna. A że kocham wszelkie tarty, kruche ciasta i ciasteczka, to przed Wielkanocą produkuję mazurki bez opamiętania. Co roku mówię sobie, że tym razem zrobię tylko dwa, a potem nagle wychodzi dwa razy więcej, bo przecież oprócz tego tradycyjnego kajmakowego, musi być jeszcze cytrynowy, różany z czekoladową polewą… i wychodzi zawsze dwa razy więcej.
W związku z tym, że mazurek kajmakowy to taki boss wśród marków, a do tego bardzo prosty, więc każdy początkujący kucharz da radę, przepis ten umieszczam na blogu w pierwszej kolejności. Jak się dobrze zorganizuje to jutro na blog wlecą dwa kolejne przepisy dla mazurkowych koneserów.
SKŁADNIKI NA SPÓD MAZURKA:
200 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
3 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka cukru z wanilią
150 g masła
1 jajko
szczypta soli
Przygotować formę owalną o wymiarach 22cm/35cm lub zwykłą blachę.
SKŁADNIKI NA NADZIENIE:
kilka łyżek ulubionego dżemu
ok. 500 g masy kajmakowej (poniżej przepis na domowy kajmak dla bardziej ambitnych)
płatki migdałowe, słupki migdałów, orzechy
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Najpierw przygotowujemy kruche ciasto. W tym celu odmierzamy mąkę, dodajemy mąkę ziemniaczaną, cukier puder i waniliowy, oraz masło.
2. Siekamy składniki, a gdy masło będzie już bardzo drobno posiekane dodajemy jajo i dalej chwilę siekamy wszystko. Łączymy wszystko w jedną kulę chwilę zagniatając (nie za długo, to ważne, bo ciasto nie będzie dostatecznie kruche po upieczeniu).
3. Tak zagniecione ciasto umieszczamy na talerzyku, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na co najmniej 30 min do lodówki.
4. Po tym czasie wyjmujemy ciasto, wałkujemy na papierze do pieczenia i umieszczamy w formie dokładnie wyklejając również ranty. Jeśli nie macie formy wycinamy prostokąt, kształt jajka lub inny przez Was pożądany i umieszczamy na blaszce. Z resztek ciasta robimy rant.
5. Następnie ciasto nakłuwamy widelcem i wstawiamy do nagrzanego do 200 st C piekarnika na 20 minut. Przed pieczeniem można ciasto z góry wyłożyć papierem do pieczenia i obciążyć suchą fasolą (aby nam nie wyrosło, bo nie o to przy kruchych ciastach chodzi).
6. Po upieczeniu zostawiamy ciasto do wystudzenia. W tym czasie można przygotować masę jeśli chcemy zrobić kajmak sami lub delikatnie ogrzać gotową masę kajmakową w celu lepszego rozprowadzenia po cieście.
7. Gdy już wszystko mamy gotowe na upieczony spód wykładamy ulubiony dżem (możemy go pominąć, ale ciasto wtedy będzie bardzo słodkie, dodatek dżemu najlepiej kwaskowatego przełamuje słodycz kajmaku. Następnie przykrywamy to masą kajmakową i voilà gotowe.
8. Jeszcze tylko dekoracja z migdałów, orzechów czy skórki pomarańczowej.
Najlepszy jest po schłodzeniu kolejnego dnia. Smacznego.
PRZEPIS NA DOMOWY KAJMAK DLA BARDZIEJ AMBITNYCH:
160 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
140 g jasnego brązowego cukru
ziarenka z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka pasty z wanilii
Z powyższego przepisu uzyskamy około 300 g masy kajmakowej. Jeśli potrzebujemy więcej należy zwiększyć odpowiednio proporcje składników.
Wszystkie składniki umieszczamy w niedużym garnuszku. Dokładnie mieszamy składniki i gotujemy na najmniejszej mocy palnika przez około 30 minut, co pewien czas mieszając. Odczekujemy ok 3 minuty, gorący kajmak wylewamy na upieczony spód i dokładnie rozprowadzamy. Kajmak najszybciej tężeje w lodówce.
Jeden Komentarz Dodaj własny