ZAKWAS NA BARSZCZ BIAŁY/ŻUREK

dnia

W moim domu nie ma Wielkanocy bez barszczu białego. Takiego w którym pływa święcone jajo i biała kiełbasa, a na zagrychę w koszyczku czeka kromka chleba ze święconki. Tak się składa, że każdy żurek i barszcz biały aby nabrać typowej dla tych zup kwaśności potrzebuje zakwasu. Nie będzie w tym chyba nic zaskakującego jeśli napiszę, że zakwas w moim rodzinnym domu był przygotowany przez babcię. Jednak od kiedy sama mam swój dom i rodzinę staram się przygotowywać zakwas samodzielnie ze sprawdzonego przez babcię przepisu.

Tak na prawdę przepis babci jest mieszanką przepisów na żurek i barszcz biały, albowiem tradycyjny zakwas na żur lub żurek przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, na biały barszcz z kolei na bazie mąki pszennej razowej.

PORADY:

Produkcje zakwasu można przyśpieszyć dodając do butelki czy słoikiem ze składnikami na zakwas łyżkę soku z kiszonych ogórków, kapusty kiszonej, skórkę z chleba na zakwasie lub samego zakwasu (jeśli mamy odrobinę z poprzedniej produkcji). Dzięki zaszczepieniu bakterii kwasu mlekowego zakwas będzie gotowy w ciągu kilku dni.

_MG_8795

SKŁADNIKI:

2 łyżki mąki żytniej razowej (typ 2000)
2 łyżki mąki pszennej (typ 2000 lub 1850)
3 duże ząbki czosnku
skórka chleba razowego (najlepiej pszenno-żytniego) / łyżka lub dwie soku z kiszonych ogórków lub kapusty
3-4 ziarenka ziela angielskiego i 2 listki laurowe

SPOSÓB WYKONANIA:

1. Do słoika wsypujemy mąki dodajemy wodę i przekrojone na pół ząbki czosnku.
2. Mieszamy dokładnie, dostajemy listki i ziele. Słoik przykrywamy gazą lub lnianą ściereczką i pozostawiamy na blacie przez około 5 dni  w ciepłym miejscu. Nigdy nie zamykamy szczelnie naczynia z zakwasem bo zakończymy proces fermentacji.
3. Jeśli chcemy przyśpieszyć fermentację dodajemy łyżkę zakwasu na chleb lub łyżkę soku z kiszonych ogórków.
4. Zakwas wstrząsamy/mieszamy codziennie. Gdy jest kwaśny to znak, że jest już gotowy. Zakwas odcedzamy i przelewamy do butelki. W szczelnie zamkniętym naczyniu może  być trzymany w lodówce nawet do 2 tygodni.

_MG_8786

_MG_8793

Napisz coś od siebie?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s