BURAK – POSPOLITE WARZYWO O CUDOWNYCH WŁAŚCIWOŚCIACH

Burak to jedno z najbardziej popularnych warzyw w polskiej kuchni. To warzywo tanie, dostępne przez cały rok, bardzo lubiane, a do tego o licznych walorach zdrowotnych. Burak jest lekkostrawny, niskokaloryczny (38 kcal w 100 g) i nie wywołuje alergii. Oprócz kwasu foliowego, witaminy B1 i niewielkich ilości witaminy C, zawiera żelazo, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, kobalt oraz składniki mineralne o właściwościach alkalizujących takie jak: wapń, magnez, sód, potas, a także dwa rzadkie metale: rubid i cez. Spożywanie buraka w postaci surowej i przetworów pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie po zakwaszającym działaniu produktów mięsnych i zbożowych w diecie. Dzięki wysokiej zawartości potasu i magnezu jest skuteczny w leczeniu nadciśnienia i chorób układu krążenia.

Piękny czerwono-fioletowy kolor buraków to zasługa barwników betalainowych, w których skład wchodzą czerwono-fioletowe betacyjaniny i żółte betaksantyny. Ponad 70 proc. wszystkich barwników czerwonych buraka stanowi betanina, która kiedyś wykorzystywana była przede wszystkim jako barwnik do deserów, jogurtów i żelków. Dziś ceniona jest przede wszystkim ze względu na swoje właściwości przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Kolejnym cennym składnikiem buraka jest betaina, która ma znaczenie w profilaktyce miażdżycy, wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych i normuje stężenie cholesterolu oraz w niewielkim stopniu obniżają ciśnienie tętnicze krwi.

Buraki, dzięki sporej zawartości kwasu foliowego (witamina z grupy B) polecany jest kobietom planującym ciążę. Odpowiednia zawartość tej witaminy w diecie oprócz tego, że warunkuje  prawidłowy rozwój płodu, pomaga w walce ze zmęczeniem, w stanach niepokoju, kłopotach z pamięcią i zaburzeniach trawienia. Kwas foliowy jest również ważny w produkcji tzw. “hormonów szczęścia”. Tymczasem trudno znaleźć człowieka, w którego organizmie znajdowałaby się wystarczająca jego ilość.

Podczas przygotowywania potraw z buraków warto pamiętać, że betalainy należą do stosunkowo nietrwałych barwników. W największej ilości występują w świeżych warzywach i wyciśniętych z nich sokach. Jeśli chcemy ochronić barwniki betalainowe podczas obróbki cieplnej, należy gotować warzywa w całości, wraz ze skórką i maksymalnie skrócić cały proces. Zachowaniu barwy potraw z buraka sprzyja kwaśne środowisko. Warto zatem podczas ich przygotowania dodać trochę soku z cytryny lub octu, najlepiej winnego bądź jabłkowego. Buraki będą bardziej wartościowe, jeśli zostaną upieczone w skórce i obrane dopiero przed jedzeniem. A jeśli ktoś chce w pełni skorzystać z ich bogactwa, niech pije surowy sok z buraków, który jest remedium na wiele dolegliwości: oczyszcza organizm z toksyn, obniża ciśnienie, pomaga w wydalaniu kwasu moczowego z organizmu, pobudza krążenie i reguluje przemianę materii. Sok z buraczka najlepiej pić z dodatkiem soku marchewkowego, jabłkowego i cytrynowego. Indeks glikemiczny surowych buraków (Ig)=30, a indek glikemiczny buraków po ugotowaniu (Ig)=65. To kolejny powód, dla którego warto to warzywo spożywać na surowo.

POLECAM SPRÓBOWAĆ:

KOKTAJL Z SUROWEGO BURAKA

SAŁATKĘ ZE SZPINAKIEM I BURAKIEM

beetroot-687251

Jeśli podobał Ci się ten wpis, możesz dodać mi o tym znać na kilka sposobów: 
* Polub mój fanpage na Facebooku KLIK
* Udostępnij ten konkretny wpis klikając na ikonkę Facebooka poniżej
* Napisz mi ciekawy komentarz pod wpisem tutaj lub na Facebooku

Każdy taki miły gest to motywacja do dalszej pracy nad rozwojem bloga i własnym, bo dzięki temu wiem, że moi czytelnicy gdzieś tam są, czytają i podoba im się to, co piszę. Dziękuję!

3 Komentarze Dodaj własny

  1. klaya pisze:

    Gosiu, czy masz jakiś pomysł na dietę dla roczniaka z anemią? Buraków nie może, jajkami pluje, mięsem często też. …
    Pozdrawiam:-)

    Polubione przez 1 osoba

    1. Qulinarna pisze:

      Hmmm.. roczniak z anemią plujący mięsem i jajkami to niezłe wyzwanie. 😉 Oprócz nielubianego mięsa można próbować do diety wprowadzić sałatę, cukinię, szpinak, natkę pietruszki, szczypiorek pod różnymi postaciami (zmiksowane, w listkach, dodatek do zupki, czy innego dania). Bogate w żelazo są też warzywa strączkowe (groch, fasola, soja). Można zrobić z nich pastę (hummus), pasztet, zupę krem lub kotleciki. Do deserów z kolei próbuj dorzucać suszone owoce, a do picia sok z marchwi i naturalne (najlepiej) niesłodzone kakao.
      Oczywiście najlepiej skonsultować to z lekarzem pediatrą, bo nie wiem czy nie ma jakichś nieznanych mi przeciwwskazań.
      Mam nadzieję, że chociaż troszkę pomogłam. Pozdrawiam 🙂

      Polubienie

Napisz coś od siebie?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s