ZUPA BROKUŁOWA Z KUKURYDZĄ (w 20 minut)

dnia

Pomysł na to danie to tak naprawdę inspiracja przepisem na szybką zupę na którą przepis podała mi kilka dobrych lat temu w pociągu SKMki relacji Gdańsk Główny-Zaspa moja koleżanka Aldona. Obie pracowałyśmy wtedy w banku i cierpiałyśmy na brak siły, czasu i chęci do stania przy garach. W jej oryginalnym przepisie o ile dobrze pamiętam była jeszcze kostka rosołowa, papryka czerwona i zamiast śmietanki śmietankowe serki topione. Od kiedy wystrzegam się chemii w mojej kuchni zrezygnowałam całkowicie z kostek rosołowych, a serki topione ze względu na swój niechlubny skład goszczą w moich daniach niezwykle rzadko. Stąd zamieniłam serki na śmietankę, a kostkę zastąpiłam przyprawami.

Dodam tylko, że to ulubiona zupa mojej teściowej, a i mąż nie narzeka, bo jest syta i smaczna. Robię ją zawsze wtedy, gdy brak mi czasu, a mam ochotę rozgrzać się ciepłą zupką.

SKŁADNIKI:

(na 6-8 porcji)

dwie małe główki brokułów (lub jedna duża)

350 g mięsa mielonego z indyka

3 średnie marchewki

1 duża cebula

puszka kukurydzy

śmietanka 12 % (ewentualnie serek topiony śmietankowy)

duży ząbek czosnku

2-3 łyżki oleju

sól, pieprz, papryka czerwona – do smaku

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

  1. Warzywa myjemy. Brokuły dzielimy na różyczki, a marchewkę i cebulę obieramy i kroimy w kosteczkę.
  2. Wrzucamy brokuły do wrzącej, osolonej wody i gotujemy kilka minut. Dodajemy marchewkę i gotujemy tak długo, żeby marchewka zmiękła. Brokuły mogą się delikatnie rozgotować.
  3. W tym czasie na patelni na niewielkiej ilości oleju podsmażamy cebulkę. Gdy się zeszkli dodajemy mięso i smażymy chwilkę, tak by nie było surowe. Doprawiamy je solą, pieprzem i ząbkiem czosnku. Ja dodałam jeszcze słodkiej papryki. Po podsmażeniu można jeszcze dolać troszkę wody z gotowanych warzyw i poddusić chwilkę na patelni.
  4. Następnie dodajemy całą zawartość patelni do garnka z brokułami i marchewką.
  5. Dodajemy kukurydzę i śmietankę zahartowaną uprzednio niewielką ilością wywaru. Po dodaniu śmietanki nie należy już doprowadzać zupy do wrzenia, bo śmietanka może nam się ściąć.
  6. Jeśli chcemy zamiast śmietanki użyć serków topionych dodajemy je i chwilkę mieszając podgrzewamy zupę tak by się rozpuściły. Jeśli to konieczne doprawiamy do smaku.
  7. Posypujemy koperkiem lub pietruszką.
  8. Najlepiej smakują podane z grzanka czosnkową, ale sama w sobie zupa jest wystarczająco syta, by zjeść ją bez dodatków.

_MG_7807

_MG_7805

_MG_7776

Napisz coś od siebie?