GOFRY BELGIJSKIE

Gofry to jedne z najlepszych słodkich przekąsek jakie wymyśliła ludzkość, a gofry belgijskie to już w ogóle niebo w gębie. Kiedy częstowałam nimi podczas kulinarnych warsztatów, które miałam okazje poprowadzić ktoś po skosztowaniu powiedział, że smakują prawie jak kociewskie ruchanki. Dla niewtajemniczonych kociewskie ruchanki to nic innego jak drożdżowe racuchy smażone na głębokim tłuszczu. Rzeczywiście gdyby nie sposób smażenia i faktura gofrów byłyby to właściwie racuchy. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że danie ze zdjęcia nie są żadnymi tam goframi, tylko ruchankami i wcale nie takimi belgijskimi tylko naszymi regionalnymi, tyle tylko, że bardziej fit.

Gofry belgijskie od tradycyjnych gofrów różnią się zasadniczo dwoma szczegółami. Pierwszy to dodatek drożdży do ciasta, drugi to cukier, który według tradycyjnej belgijskiej receptury powinien być perłowy (jeśli nie macie dodajcie trzcinowy lub zwykły) i dodany powinien zostać przed samym smażenie gofrów. Obecność cukru na wierzchu ciasta sprawia, że ma ono po przygotowaniu pyszny karmelowy posmak. Jeśli więc zastanawiacie się czy warto przygotować gofry według tej receptury bez wahania odpowiem: „koniecznie”!

SKŁADNIKI:

(na około 10 sztuk)

180 g mąki pszennej
80 ml ciepłego mleka
50 g oleju kokosowego (ew. masła)
15 g świeżych drożdży lub 7 g instant
1 łyżeczka cukru do drożdży
1 jajko
1 żółtko
2 łyżeczki cukru z wanilią
szczypta soli
50 g cukru trzcinowego (powinien być perłowy)
można dodać łyżeczkę cynamonu

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Masło rozpuszczamy i odstawiamy do ostygnięcia.
2. Podgrzewamy delikatnie mleko w miseczce (do Ok 40 st C, ma być ciepłe, a nie gorące), dodajemy do niego łyżeczkę cukru i drożdże. Mieszamy aż do rozpuszczenia się drożdży a następnie przykrywamy miseczkę ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 20 minut.
2. W tym czasie do miski wsypujemy przesianą mąkę, dodajemy rozpuszczone masło, jajko, żółtko, sól i cukier z wanilią (ewentualnie cynamon).
3. Gdy rozczyn drożdżowy nam urośnie dodajemy go miski z mąką i wyrabiamy ciasto za pomocą miksera wyposażonego w hak lub ewentualnie za pomocą łyżki (ale wtedy się trochę namachacie). 😉
4. Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 30 minut.
5. Gdy ciasto wyrośnie dodajemy do niego cukier i mieszamy łyżką.
6. Nakładamy łyżką stołową porcje ciasta na środek gofrownicy (w warunkach polowych można gofry przygotować na grillu elektrycznym z pokrywą)- gofry mają mieć nieregularny kształt.
7. Lekko dociskamy górną klapę i pieczemy gofry aż będą rumiane.
8. Po upieczeniu studzimy gofry na kratce.
9. Podajemy z ulubionymi dodatkami.

Napisz coś od siebie?