„CUKIER” Z DAKTYLI

Cukier z daktyli to moje najświeższe odkrycie „zdrowożywieniowe”. Na pomysł zrobienia domowego cukru z daktyli wpadłam podczas przygotowywania się do jednych z warsztatów, które ostatnio miałam przyjemność poprowadzić. Mieliśmy tam zrobić ciasto czekoladowe z cukinii, a bardzo chciałam dać uczestnikom propozycje, czym mogliby zastąpić w tym przepisie niezdrowy cukier. O szkodliwości cukru pisałam we wpisie:  CUKIER – słodka trucizna.

Wpadłam więc na pomysł, żeby dosłodzić to ciasto dodatkiem daktyli i od razu pomyślałam, że przecież są one pełne fruktozy, czyli owocowego cukru. Skoro z brzozy można uzyskać słodkie kryształki, to z daktyla można zrobić coś podobnego, co będzie mogło udawać cukier. Oczywiście zdawałam sobie sprawę, że nie będą to białe kryształki, w końcu nie mam w kuchni domowego laboratorium chemicznego. Postanowiłam wysuszyć daktyle i zmielić je na proszek, dzięki czemu bez problemu będzie można dodawać słodyczy deserom i ciastom nie zmieniając jednocześnie ich konsystencji, a jednocześnie przemycić trochę tego co w daktylach dobrego drzemie.

dates-1603127

Wartość odżywcza daktyli:

  • witamin: A, C, B1, B2, PP;
  • składników mineralnych: potasu, żelaza, fosforu, magnezu;
  • błonnika (dzięki czemu zapobiegają zaparciom i obniżają poziom cholesterolu we krwi);
  • naturalnych salicylanów, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo;
  • tauryny, która ma działanie antydepresyjne;
  • cukrów prostych 75 g w 100 g (w zależności od odmiany), dzięki czemu możemy zrobić z nich naturalne słodzidło.

 Zatem jeśli, ktoś ma dylemat czy w chwilach słabości sięgnąć po cukierki, czy zjeść garść suszonych bądź świeżych daktyli, powyższa lista składników powinna pomóc wybrać odpowiednio. Cukru z owoców na pewno nie należy się bać i warto zastępować nimi „słodką truciznę”, która czyha na nas w słodkościach, cukierniczce i sklepowych napojach. Należy jednak pamiętać, że pomimo tego, że w przeciwieństwie do „białego cukru” owoce dostarczają nam całą masę pożytecznych składników takich jak witaminy, składniki mineralne czy błonnik, cukry w nich zawarte to również kalorie. Lepiej je więc spożywać w pierwszej części dnia, kiedy nasz metabolizm działa na najwyższych obrotach.

Na co zwracać uwagę w sklepie przy wyborze daktyli:

Warto również wspomnieć, że dostępne w sklepach suszone daktyle mogą mieć w swoim składzie konserwanty: benzoesan sodu (E 211), kwas benzoesowy (E 210), sorbinian potasu (E 202) i sorbinian sodu (E 201), które mają zabezpieczyć owoce przed rozwojem pleśni podczas transportu i przechowywania. Niektórzy producenci stosują również dwutlenkiem siarki (E 220), który ma na celu zachowanie jasnej, miodowo brązowej barwy owoców. Podobnie w przypadku moreli. Polecam czytać uważnie listę składników (również na rodzynkach, figach, morelach, czy suszonych śliwkach) i wybierać te ekologiczne, niesiarkowane, czyli o ciemno brązowej barwie, które zazwyczaj są pakowane w małe szczelnie zamknięte opakowania, dzięki czemu ryzyko wystąpienia pleśni jest znikome.

_MG_5129

PRZEPIS NA CUKIER Z DAKTYLI:

Składniki:
• 2 szklanki suszonych daktyli (koniec listy) 🙂

Sposób przygotowania:
1. Daktyle drobno pokroić, piekarnik nastawić na 100-110 °C.
2. Do nagrzanego piekarnika włożyć blachę z rozłożonymi na papierze do pieczenia daktylami.
3. Piec przez około 1,5-2 godzin, aż daktyle zbrązowieją.
4. Daktyle wyjąć z piekarnika i odstawić do ostygnięcia.
5. Gdy daktyle będą twarde i chrupiące, należy je zmielić na pył w młynku do kawy lub blenderze.

Nasz daktylowy cukier bardzo mocno chłonie wilgoć i szybko się bryluje i skleja, dlatego przechowujemy go w szczelnie zamykanym pojemniku/słoiku, najlepiej w ciemnej szafce.

Do czego można użyć cukier z daktyli?

Doskonale nadaje się on do deserów, jogurtów, koktajli mlecznych, wypieków, porannej owsianki, jak i kasz. Jego smak jest delikatniejszy od stołowego cukru, dodatkowo ma karmelowy posmak, który dobrze komponuje się z wieloma produktami (np. świątecznymi ciasteczkami). Na bazie cukru daktylowego można stworzyć sos do mięs czy sałatek, oraz osłodzić nim kakao. Stanowi on również rewelacyjną bazę do past kanapkowych – np. zdrowej domowej fit nutelli.

_MG_5118

_MG_5109

2 Komentarze Dodaj własny

Napisz coś od siebie?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s