PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI

Co region to inne potrawy wigilijne. U jednych rządzą uszka, u drugich krokiety, jeszcze inni nie wyobrażają sobie Świąt bez klusek z makiem. Pierogi z kapustą i grzybami to u mnie w domu nieodzowny element wigilijnej kolacji. Nie robię ich raczej w ciągu roku, bo boję się, że spowszednieją i stracą tą świąteczną wyjątkowość. W moim domu pierogi najczęściej podawane są jako dodatek do barszczu, chociaż mi i tak smakuje bardziej ta mniej kaloryczna ich wersja po podsmażeniu. Jak co roku przygotowałam je w ilości hurtowej i czekają zamrożone na jutrzejszy świąteczny wieczór. Oczywiście, tak jak i w TYM przepisie zastosowałam przepis na ciasto, którego nauczyła mnie kochana babcia Hela. Jeśli i Wy chcecie sami przygotować domowe pierogi z kapustą i grzybami poniższy przepis na pewno okaże się przydatny.

_MG_7021

SKŁADNIKI:

mąka: 0,5 kg mąki

pieczarki: 0,25 kg

grzyby suszone (opcjonalnie): 16 g

cebula: 2 duże

kapusta kiszona: 0,6 kg

sól, pieprz – do smaku

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

FARSZ:

  1. Jeśli chcemy użyć grzybów suszonych należy je najpierw opłukać, zalać zimną wodą i odstawić na kilka godzin lub na całą noc. Następnego dnia należy je zagotować.
  2. Kapustę ugotować w niewielkiej ilości wody do miękkości  i  dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody (np. przez gazę). Poszatkować bardzo drobno.
  3. Pieczarki i cebulę umyć i pokroić w bardzo drobną kosteczkę.
  4. Najpierw na patelni zeszklić cebulę, a następnie podsmażyć pieczarki. Dodać do nich kapustę i smażyć jeszcze przez chwilę aż odparuje nadmiar wody.
  5. Farsz doprawić solą i pieprzem. Można składniki na farsz zmielić w maszynce do mielenia mięsa przy zastosowaniu bardzo dużych oczek.

CIASTO:

  1. Mąkę przesiewamy przez sito do miski. Dodajemy powoli gorącą wodę, olej i wyrabiamy łyżką. Gdy cisto będzie już lepiące i niezbyt gorące przekładamy wszystko z miski na oprószony mąką blat i wyrabiamy rękoma tak długo, aż stanie się gładkie i elastyczne (około 15 min).
  2. Dzielimy kulkę z ciasta na dwie części. Jedną z nich umieszczamy w misce i przykrywamy wilgotną ściereczką, a drugą część rozwałkowujemy na grubość około 3 milimetrów.
  3. Przy pomocy szklanki wykrawamy w cieście kółka. Każde nadziewamy łyżeczką farszu. Zlepianie najlepiej rozpocząć od zgniecenia środka pieroga (wtedy farsz tak łatwo nie ucieka), a następnie palcami zgniatamy brzegi ciasta od lewej do prawej. Ulepione pierogi układamy na blacie i przykrywamy wilgotną ściereczką. To samo powtarzamy z resztą ciasta.
  4. W międzyczasie zagotowujemy osoloną wodę w dużym garnku. Gdy woda wyraźnie będzie wrzała wrzucamy około 15-20 pierogów. Zmniejszamy ogień i gotujemy pierogi przez 2-3 minuty od ich wypłynięcia na powierzchnię. Lepiej sprawdzać, bo długość ich gotowania zależy od grubości ciasta.Wyławiamy łyżką cedzakową i układamy na talerzu lub tacy tak aby nie leżały na sobie (inaczej mogą się posklejać.
  5. Jeśli chcesz zamrozić pierogi poczekaj aż ostygną, a potem wymieszaj je delikatnie rękoma zmoczonymi olejem. Poukładaj na tacy lub talerzu i włóż na pół godziny do zamrażalnika. Po tym czasie przewróć je na drugą stronę i zostaw na kolejne pół godziny. Gdy już będą zmrożone włożyć do woreczka. Można też od razu po zmieszaniu z olejem włożyć do woreczka i zamrozić w ten sposób, ale prawdopodobnie niektóre się ze sobą posklejają.
  6. Jeśli będziemy chcieli pierogi rozmrozić wrzucamy je na chwilę do gorącej wody i trzymamy kilka minut.

_MG_7028

_MG_7036

_MG_7039

Jeden Komentarz Dodaj własny

Napisz coś od siebie?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s