Kremowa konsystencja, lekko chrupiąca skórka, delikatny smak mięsa i zapach przypraw. Domowy mięsny pasztet to klasyk na moim świątecznym stole. Będąc typowym mięsożercą z mięsożerną rodziną nie mam potrzeby sporządzać wielu wegetariańskich dań. Jednak od czasu do czasu prowadzona zwykłą ludzką ciekawością i niezbadaną potrzebą doznawania nowych kulinarnych wrażeń, zdarza mi się zrobić coś bez mięsa. Za każdym razem jestem mile zaskoczona, że poprzez użycie odpowiednich przypraw i technik tak bardzo można zmylić kubki smakowe człowieka lubiącego mięcho. Nie byłam pewna, czy ten mój warzywny eksperyment z cieciorki, marchewki i cebuli będzie godny nazwaniem pasztetem jeśli nie ma w nim mięsa. Skoro jednak coś pachnie jak pasztet, wygląda jak pasztet (tylko troszkę marchewkowy), a po wyjęciu z piekarnika kot prosząco łazi Ci między nogami i pomiałkuje prosząc o kawałek to zaręczam, że ta potrawa zasługuje na bycie pasztetem i to całkiem wybornym. Myślę, że najlepszą rekomendacją dla tego dania będzie pochwała od babci (ekspertki w przygotowywaniu domowych pasztetów) i moich koleżanek „po fachu”, które już planują pieczenie.
SKŁADNIKI
na podłużną foremkę typu keksówka
250 g ugotowanej wcześniej ciecierzycy (ok. 100 g surowej)
50 g ziaren słonecznika lub migdałów
1 duża cebula
2 marchewki
1 ząbek czosnku
2 łyżki słodkiej czerwonej papryki w proszku
1 łyżeczka gałki muszkatołowej
1 łyżeczka przyprawy curry
¼ łyżeczki ostrej papryki
3 łyżki koncentratu pomidorowego
2 jajka
2 łyżki oleju
sól – do smaku
pieprz – do smaku
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
- Ciecierzycy dokładnie przepłucz i zalej mniej więcej potrójną ilością zimnej wody, a następnie odstaw na 8-12 godzin. Uwaga, ciecierzyca po namoczeniu zwiększy objętość ponad dwukrotnie, więc wybierz większy garnek lub miskę. Rano należy cieciorkę odcedzić i wypłukać w zimnej wodzie. WIĘCEJ NA TEMAT CIECIERZYCY -> KLIK
- Kolejny raz zalej zimną wodą i gotuj pod przykryciem około 60 minut. Pod koniec gotowania posól wodę. Po ugotowaniu cieciorkę odcedź i przepłucz zimną wodą.
- Cebulę i marchewkę umyj i obierz. Marchewkę zetrzyj na tarce o małych oczkach, a cebulkę drobno pokrój.
- Na patelni rozgrzej olej i delikatnie zeszklij cebulę. Dodaj marchewkę, przeciśnięty przez praskę czosnek i inne przyprawy i podsmaż kilka minut na małym ogniu ciągle mieszając.
- Dodaj koncentrat pomidorowy, pół szklanki wody i wymieszaj. Podgrzewaj jeszcze minutę i zdejmij z palnika.
- Ziarna słonecznika lub migdały podpraż na suchej patelni.
- Za pomocą blendera lub malaksera zmiksuj wszystkie składniki pasztetu: ciecierzycę, sos, ziarna słonecznika/migdały i jajka. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
- Masę przełożyć do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz około 55 minut w piekarniku nagrzanym do 200 st.C.
- Zostaw w formie, a gdy pasztet przestygnie wyjmij z formy i pokrój.
- Podawaj z żurawinową lub borówkową konfiturą. 🙂
SMACZNEGO!