CIECIERZYCA – JAK UGOTOWAĆ I DLACZEGO WARTO JĄ JEŚĆ ?

CZYM JEST CIECIERZYCA?

Ciecierzyca zwana również cieciorką lub grochem włoskim to jedna z roślin strączkowych z rodziny bobowatych. Jest uprawiana i spożywana na całym świecie, ale szczególną popularność zdobyła na Bliskim Wschodzie i krajach śródziemnomorskich. Kształtem przypomina nieco niewielki orzech laskowy, w smaku tez można odnaleźć nutę orzechową. W Polsce cieciorka znana i ceniona jest szczególnie przez wegetarian i wegan dla których jest dobrym źródłem białka.

_MG_6290

DLACZEGO WARTO JEŚĆ CIECIERZYCĘ?

Badania wykazały, że ciecierzyca ma znaczne ilości wszystkich niezbędnych aminokwasów zawierających siarkę, a białko zawarte w tej roślinie przypomina w składzie pełnowartościowe białko pochodzące z mięsa.

Ciecierzyca zapobiega zaparciom, sprzyja odchudzaniu, pomaga obniżyć poziom cholesterolu, a według naukowców z Harvard School of Public Health ma również korzystny wpływ na płodność. Poza tym zawiera ona znaczne ilości błonnika – 7,6 g/100 g, który wspomaga trawienie i szybko zapewnia uczucie sytości. Jest też niskokaloryczna (164 kcal/100 g po ugotowaniu), bez obaw mogą włączyć ją do diety osoby na diecie niskokalorycznej. Ciecierzyca jest dobrym źródłem witamin i mikroelementów takich jak ryboflawina, niacyna, tiamina, kwas foliowy oraz wapnia, magnezu, fosforu, potasu i żelaza. A obecne w tej roślinie strączkowej nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy i kwas oleinowy poprawiają gospodarkę lipidową, korzystnie wpływając na śledzionę, trzustkę i żołądek.

Nasiona ciecierzycy, podobnie jak groch, fasola i inne nasiona roślin strączkowych zawierają substancje antyodżywcze powodujące wzdęcia, których działanie można zmniejszyć lub wyeliminować mocząc ciecierzycę przed ugotowaniem, a następnie odlać wodę z jej moczenia i gotować ją w świeżej wodzie. Dobrze jest także do dań z tym warzywem zastosować przyprawy takie jak kminek, majeranek, czy oregano, które mogą pomóc złagodzić te dolegliwości.

JAK JEŚĆ CIECIORKĘ?

W kuchni arabskiej ciecierzycę wykorzystuje się głównie do przygotowania słynnej pasty nazywanej hummusem lub falafeli, czyli małych smażonych kulek lub kotlecików. Smak nasion tej rośliny strączkowej idealnie pasuje do wielu potraw. Będzie zdrowym dodatkiem do zup, odżywczym składnikiem sałatek, warzywnych pasztetów, dań mięsnych, a także pysznym farszem do naszych polskich pierogów. Ciecierzyca jest rośliną wdzięczną i pobudzającą wyobraźnię. Śmiem twierdzić, że ma nieskończenie wiele smacznych zastosowań.

JAK PRZYGOTOWAĆ CIECIERZYCĘ?

Cieciorka najczęściej wykorzystywana jest jako składnik dań w postaci ugotowanej. Przed jej ugotowanej należy ją jednak wymoczyć.  Aby to zrobić należy odmierzyć potrzebną ilość ciecierzycy dokładnie ją przepłukać i zalać mniej więcej potrójną ilością zimnej wody, a następnie odstawić na 8-12 godzin. Uwaga, ciecierzyca po namoczeniu zwiększy objętość ponad dwukrotnie, więc dobrze jest wybrać większy garnek lub miskę. Rano należy cieciorkę odcedzić i wypłukać w zimnej wodzie. Kolejny raz zalać zimną wodą i gotować pod przykryciem około 60 minut (chociaż czas gotowania tak na prawdę zależy od tego, co chcemy dalej z niej zrobić). Pod koniec gotowania posolić wodę. Ciecierzyca po ugotowaniu powinna być delikatnie chrupiąca i nadawać się do dalszej obróbki.

_MG_6299

_MG_6294

2 Komentarze Dodaj własny

Napisz coś od siebie?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s