JAK ZACHOWAĆ WYSOKĄ WARTOŚĆ ODŻYWCZĄ SURÓWEK?

Surówki to potrawy przyrządzane z surowych warzyw i owoców. To właśnie odróżnia je od sałatek, które mogą w swoim składzie posiadać produkty już przetworzone np. sery lub produkty po obróbce termicznej. Chociaż jak sama nazwa wskazuje surówki przygotowywane są głównie z surowych świeżych warzyw i owoców można użyć również warzywa kwaszone, marynowane, a w przypadku owoców utrwalone w syropie.

Zasadniczo aby przygotować surówkę wystarczy połączyć ze sobą:

 • świeże warzywa i owoce
 • zaprawę: oliwa, olej rzepakowy, jogurt, kefir lub sos np. winegret – dodanie ich do surówki ułatwia łączenie ze sobą składniki, zabezpiecza przed utratą witamin, a także ułatwia przyswajanie karotenu.
 • przyprawy: sól, pieprz, zioła, sok z cytryny, ocet winny, musztarda – uwydatniają smak surówek, ale w nadmiarze mogą zniekształcić smak i aromat świeżych warzyw.
 • dodatki witaminowo-aromatyczne: koperek, szczypiorek, natka pietruszki, czosnek, cebula, chrzan – podnoszą wartość odżywczą (m.in. zawartość wit. C) oraz dodają smaku.
 • można również dorzucić bogate w wartości odżywcze nasiona słonecznika, pestki dyni, migdały lub orzechy.

Aby surówka była atrakcyjna dla oka i ciekawa w smaku zaleca się łączyć warzywa twarde z soczystymi, pikantne z łagodnymi, a także używać roślin w kontrastowych kolorach. Należy dobrać warzywa i owoce pod względem smakowym i aromatycznym, a także nie łączyć warzyw z tej samej grupy, np. cebuli i porów.

Zasadniczym błędem popełnianym przy przygotowaniu surówek popełnianym przez większość barów, kebabowni i restauracji jest łączenie pomidorów (papryki również) ze świeżymi ogórkami. Ogórki zawierają enzym (askorbinazę), który niszczy witaminę C zawartą w innych warzywach w tym w pomidorach, a przez to obniżają znacząco wartość odżywczą takiej surówki. Powyższa zasad dotyczy tylko ogórków świeżych, te kiszone są wręcz zalecane, ze względu na zawartość kwasu mlekowego.

salad-587673

 ABY ZACHOWAĆ WYSOKĄ WARTOŚĆ ODŻYWCZĄ SURÓWEK, NALEŻY:

 • używaj narzędzi nierdzewnych,
 • warzywa najpierw dokładnie umyj (ZASADY DOKŁADNEGO MYCIA WARZYW), oczyść i szybko opłukaj pod bieżącą wodą (kolejność ma znaczenie),
 • warzywa obrane, ale nierozdrobnione przechowuj pod przykryciem, co ograniczy utlenianie witamin,
 • warzywa i owoce obieraj najcieniej jak się da, pod skórką znajduje się najwięcej witaminy (głównie C),
 • rozdrabniaj warzywa i owoce bezpośrednio przed przyrządzeniem surówki,
 • po rozdrobnieniu jak najszybciej dodaj oliwę, jogurt lub inną zaprawę, co zabezpieczy przed dostępem tlenu i utratą witamin,
 • sól i cukier dodaj przed samym podaniem surówki, ponieważ te składniki powodują wydzielanie się soku, w wyniku czego warzywa tracą jędrność, zmniejszają swoją objętość i tracą na atrakcyjności wizualnej i smakowej.

 

Napisz coś od siebie?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s