JAK USUNĄĆ ZANIECZYSZCZENIA Z WARZYW I OWOCÓW?

Dzięki promocji zdrowego żywienia i licznym kampaniom zwiększa się nasza wiedza dotycząca roli warzyw i owoców w naszej diecie. Zalecenia WHO mówią o tym, by spożywać co najmniej 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia. Niestety nie wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jarzynki oprócz tego, że dostarczają naszemu organizmowi niezbędnych witamin, fundują mu też często sporą dawkę bakterii, grzybów, pestycydów i metali ciężkich. Szczęśliwi Ci, którzy mogą delektować się „niepryskanym” jabłuszkiem, winogronami czy truskawkami wolnymi od toksycznych chemikaliów. Niestety nie każdy ma własny ogródek, a ekologiczne owoce i warzywa kosztują majątek dlatego też większość z nas zaopatruje się w warzywniakach, na straganach lub w marketach. Kupujemy skażone chemią rośliny i liczymy, że zwykłe mycie pod bieżącą wodą uwolni je od zanieczyszczeń. Niestety zwykłe płukanie, mycie, a nawet wyparzanie wrzątkiem nie wystarczy. Pestycydy stosowane dzisiaj w uprawach przemysłowych ma skład opracowany tak, aby aby opady atmosferyczne nie zmywały ich z powierzchni opryskanych płodów rolnych (są oleiste). Nie należy mylić ich jednak z połyskliwymi woskami, którymi pokryte są często np. jabłka. Oleiste pestycydy nie są ani widoczne gołym okiem ani też wyczuwalne na powierzchni warzyw i owoców w dotyku. Do pozbycia się ich można użyć gotowych płynów, które do kupienia są w sklepach z ekologiczną żywnością. Niestety do najtańszych nie należą, a ich działanie nie różni się niczym od poniższego domowego sposobu.

 Aby usunąć zanieczyszczenia z warzyw i owoców domowym sposobem potrzebne będą:

* woda

* soda spożywcza

* kwas cytrynowy/ocet

1. Unicestwienie bakterii (E.Coli, Listeria, Salmonella itp.).

Płuczemy warzywa i owoce najpierw w wodzie o odczynie kwaśnym przez 2-3 minuty. Na 1 litr wody dodaj ok. pół szklanki octu (najlepiej winnego lub jabłkowego ale może być też zwykły) albo 2-3 łyżki kwasku cytrynowego. Kwasek cytrynowy można kupić w e-sklepach w dużych torbach o pojemności 1 kg za około 8 zł.  (ten kupujemy w dużych torbach, 1 kg za ok. 8-10 zł).

2. Usunięcie pestycydów.

Przygotowujemy kąpiel alkaliczną dla naszych warzywek i owoców, a w tym celu należy: na każdy 1 litr wody dodać 1 czubatą łyżkę sody kuchennej, którą również można kupić w większych opakowaniach (1 kg ok. 4-6 zł). Po wyjęciu warzyw z wody kwaśnej płuczemy je w przygotowanej wodzie o odczynie zasadowym przez 2-3 minuty. Woda po płukaniu warzyw najpewniej zmieni swój wygląd: w zależności od użytych do oprysku substancji stanie się mętna lub przybierze odcień żółtawy, na powierzchni często pokaże się tłustawy film.

3. Płukanie w czystej wodzie (neutralne pH 7).

Cały proces mycia można przeprowadzić przy użyciu misek lub dwukomorowego zlewu. Nie trwa długo bo około 5 minut i kosztuje tyle co soda kuchenna i trochę kwasku cytrynowego.

Sezon na owoce i warzywa w pełni. Nie zapominajmy więc o zdrowiu swoim i bliskich. Ta metoda mycia warzyw i owoców mimo iż, jeszcze nie jest szczególnie znana i popularna, z pewnością warta jest naszej uwagi. Zachęcam do tego, aby wyrobić w sobie nawyk dokładnego mycia warzyw i owoców, bo pozbawiona pestycydów żywność jest nie tylko bezpieczna, ale i smaczniejsza. A gdy tylko macie taka możliwość zakupcie żywność uprawianą metodami ekologicznymi lub załóżcie swój balkonowy, parapetowy, działkowy czy doniczkowy ogródek.  Nic tak nie cieszy i smakuje jak zielenina wyhodowana własną ręką.

5 Komentarzy Dodaj własny

 1. Monia pisze:

  super porada, dzieki. Czy za każdym razem fundujesz taka kąpiel jarzynkom w kuchni?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Qulinarna pisze:

   Chciałabym i staram się to robić szczególnie jeśli mam dużą partię warzyw czy owoców np. do przetworów. Przy mniejszych ilościach jest to już niestety kłopotliwe… i przyznaję, że czasem jedyne co jarzynkom serwuje to strumień wody z kranu. :/

   Polubienie

 2. Anna pisze:

  Witam, kąpiele są niezbędne również gdy obieramy warzywa i owoce?

  Polubienie

Napisz coś od siebie?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s