WEGAŃSKIE KOTLECIKI Z KASZY JAGLANEJ I MARCHEWKI

Do wegan i ich posiłków podchodziłam kiedyś mocno sceptycznie. Co z resztą nie było niczym dziwnym zważywszy na fakt, że tak właśnie podchodzi się do rzeczy nieznanych. Dopiero kiedy zagłębiłam się w temat wegańskich smakołyków i sama upichciłam pierwsze potrawy bez dodatku produktów zwierzęcych okazało się, że wegańska kuchnia rzeczywiście jest jadalna, a nawet smaczna, co nie wątpliwie przekłada się na jej rosnącą popularność. Do tego, muszę przyznać, że przygotowanie wegańskich posiłków zdecydowanie rozwija kreatywność w kuchni, bo trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby zastąpić czymś jajka, twaróg, masło, jogurt, a jednocześnie zachować smak i charakter potrawy. 🙂  Ze względu na moje zamiłowanie do mleka, jogurtów i jajek właśnie raczej weganką nie zostanę, jednak zachęcam Was do poszerzania swoich kulinarnych horyzontów i raz na jakiś czas skorzystania z dobrodziejstw dań w których króluje to co roślinne. Szczególnie polecam to osobom, które mają problemy z cholesterolem, trójglicerydami i chorują na choroby układu krążenia. Włączenie wegańskich dań z pewnością będzie miało zbawienny wpływ na zdrowie.

Ponieważ ostatnio eksperymentuję z kaszą jaglaną postanowiłam zrobić z niej coś, co można byłoby przemycić na obiad mojej rodzince. Ugotowałam kaszę, potarłam marchewkę, dobrze doprawiłam, dodałam trochę mąki kukurydzianej i usmażyłam na delikatnie wysmarowanej olejem patelni. Męskiej części rodziny obtoczyłam przed smażeniem w panierce, co by to było do kotletów bardziej podobne i voila. Nawet mięsożerni panowie zajadali, aż się uszy trzęsły, a kluczem do ich uprzedzonych do kasz żołądków okazało się słowo „kotlet”. Polecam zrobić jeszcze smaczny dip i surówkę, a w połączeniu z kotlecikami powstanie smaczny, zdrowy i sycący obiad dla całej rodzinki.

DSC_0034

DSC_0033

SKŁADNIKI: 

(15-16 kotlecików)

2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej

2 duże marchewki

1 cebula

2-3 łyżki mąki kukurydzianej

1/2 pęczku pietruszki

1-2 ząbki czosnku

sól, pieprz, papryka słodka

1/4 łyżeczki chili

olej/oliwa

bułka tarta (opcjonalnie)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Kaszę jaglaną płuczemy dokładnie pod bieżącą wodą, a następnie 2-3 razy przelewamy ją wrzątkiem (żeby nie była gorzka) i gotujemy według przepisu na opakowaniu w czterech szklankach lekko posolonej wody.
2. Cebulkę drobno siekamy i podsmażamy na łyżce oleju aż się zeszkli.
3. Marchewkę ścieramy na tarce o drobnych oczkach.
4. Przestudzoną kaszę mieszamy (najlepiej ręką) z cebulką, marchewką oraz przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku.
5. Dodajemy posiekaną pietruszkę lub ewentualnie szczypiorek i dokładnie wyrabiamy ręką masę.
6. Żeby wszystko skleić lepiej dodajemy 2-3 łyżki mąki kukurydzianej.
7. Doprawiamy solą, pieprzem i słodką papryką.
8. Masę na kotleciki przykrywamy folią i odstawiamy na około 20-30 min do lodówki.
9. Z masy formujemy kulki, delikatnie spłaszczamy i smażymy z dwóch stron na oleju lub pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st. C na blaszce wyłożonej papierem i wysmarowanej tłuszczem przez około 30 minut (po 15-20 min. przewrócić).
10. Jeśli chcemy zrezygnować z bezglutenowości naszych kotlecików i dodać im więcej kalorii możemy przed smażeniem obtoczyć je w bułce tartej. Trzeba jednak pamiętać, że najzdrowsze i najmniej kaloryczne będą kotleciki upieczone w piekarniku bez panierki, chociaż moim domownikom najbardziej zasmakowały niestety te smażone z panierką.
Kotleciki można podawać z surówką i dipem np. czosnkowym, pomidorowym lub koperkowym. Świetnie smakują również w bułce w postaci burgerów.
SMACZNEGO!

 DSC_0039

7 Komentarzy Dodaj własny

  1. roxana pisze:

    Czy może być maka pszenna zamiast kukurydzianej?

    Polubione przez 1 osoba

    1. Qulinarna pisze:

      Jasne, może być pszenna.

      Polubienie

  2. Witam, ile dokładnie kaszy suchej (nieugotowanej) potrzeba do tego przepisu?

    Polubione przez 1 osoba

    1. Qulinarna pisze:

      To będzie około 100-110 g suchej kaszy nieugotowanej

      Polubienie

Napisz coś od siebie?