JEJ WYSOKOŚĆ JAGLANA

Dobrze znamy mannę na mleku, gryczaną z gulaszem czy jęczmienną w krupniku. Wciąż jednak jeszcze wielu nie poznało smaku kaszy jaglanej i jej cudownych właściwości odżywczych. A szkoda, bo to najzdrowsza z kasz, znana od tysięcy lat. Jagły były kiedyś jednym z podstawowych produktów na stołach naszych przodków. Współcześnie kasza otrzymywana z obłuszczonych ziaren prosa stała się potrawą niemal egzotyczną. Obecnie na nowo odkrywamy cudowne właściwości kaszy jaglanej, a proso wraca do łask dzięki wsparciu naukowców i dietetyków.

Jej niepozorne, żółte kuleczki mają wiele wartości odżywczych i właściwości prozdrowotnych. Jaglanka jest lekkostrawna i odżywcza (100g – 346kcal), doskonale sprawdzi się w roli pożywnego śniadania. Zawiera rzadko występujący w produktach spożywczych krzem, który ma korzystny wpływ na stawy, wygląd skóry, paznokci i włosów. Krzem reguluje przemianę materii, ułatwia odchudzanie, zapobiega odwapnianiu kości, a także utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych i zapobiega odkładaniu w nich związków tłuszczowych.

Kasza jaglana wyróżnia się dużą zawartością witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny), kwasu pantotenowego oraz posiada więcej minerałów (miedzi, żelaza, magnezu, wapnia, fosforu, potasu). Ma również wysoki poziom białka i węglowodanów złożonych. W jaglance znajduje się również wartościowa lecytyna, która poprawia pamięć i reguluje ilość cholesterolu we krwi.

Ponieważ jaglana kasza nie zawiera glutenu, nie uczula i jest doskonała dla osób z celiakią, na diecie bezglutenowej i cierpiącym na niedokrwistość. Z uwagi na zawarte w kaszy jaglanej antyoksydanty, które wychwytują i neutralizują wolne rodniki, jest również wskazana i skuteczna w profilaktyce antynowotworowej.

Niestety kasza jaglana ma wysoki indeksu glikemicznego (IG 71 dla ugotowanej), a to oznacza, że szybko podnosi poziom cukru we krwi. Nie jest więc wskazana dla diabetyków.

Spożywanie kleików z kaszy jaglanej zalecane jest przy chorobach żołądka, jelit, trzustki, dróg żółciowych, wątroby, nerek oraz rekonwalescentom po przebytych operacjach. Dzięki właściwościom antywirusowym i wysuszającym kasza jaglana, jak żadna inna pomaga usunąć nadmiar śluzu przy infekcjach górnych dróg oddechowych, sprawdzi się zatem jako domowy lek na kaszel i katar.

Jest zasadotwórcza, więc doskonała przy wzmacnianiu organizmu w chorobie nowotworowej i stanach zakwaszeniu organizmu. Kasza jaglana wzmacnia i rozgrzewa organizm, dlatego warto włączyć ją do jesienno-zimowej diety.

Żeby kasza jaglana miała przyjemny smak i nie była gorzka, trzeba ją odpowiednio przyrządzić. Przed ugotowaniem należy obficie przelać ją najpierw zimną, a potem gorącą wodą. Warto także namoczyć kaszę przez kilka godzin w wodzie z dodatkiem soku z cytryny – ten zabieg razem z gotowaniem pomoże unieczynnić fityniany – związki zawarte w kaszach, utrudniające przyswajanie składników mineralnych.

Kasza jaglana równie dobrze smakuje w wersji wytrawnej jak i na słodko. Jest uniwersalna i pasuje do wielu dodatków, a zatem wspaniale sprawdzi się zarówno w daniu obiadowym, śniadaniu czy deserze. Przywróćmy jej zatem należyte miejsce na naszym stole, powodów jest dostatecznie wiele.

_MG_5683

Moje propozycje na dania z kaszą jaglaną:

Napisz coś od siebie?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s